W czerwcu br Stowarzyszenie Kierunek Zdrowie złożyło na ręce Posła Marcina Skonieczki list intencyjny wraz z wnioskiem o utworzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Hematoonkologii. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Posła w potrzeby oraz wyzwania związane z nowotworami Zespół tworzony przez Parlamentarzystów został powołany decyzją Wicemarszałek Sejmu na 18. Posiedzeniu Sejmu RP.
W czerwcu br Stowarzyszenie Kierunek Zdrowie złożyło na ręce Posła Marcina Skonieczki list intencyjny wraz z wnioskiem o utworzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Hematoonkologii. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Posła w potrzeby oraz wyzwania związane z nowotworami Zespół tworzony przez Parlamentarzystów został powołany decyzją Wicemarszałek Sejmu na 18. Posiedzeniu Sejmu RP.
Porządek I Posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Hematoonkologii
Termin: 6.11. 2024 godzina: 11:00
-
PORZĄDEK POSIEDZENIA
- Wykluczenie pacjentów hematologicznych z rehabilitacji i opieki sanatoryjnej w Polsce
- Wprowadzenie - Dominik Romiński, Prezes Stowarzyszenia Kierunek Zdrowie
- Skuteczność rehabilitacji pacjentów hematologicznych – lek. med. Maria Czyżewska, Oddział Hematologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu
- Potrzeba rehabilitacji z punktu widzenia pacjenta - Mariusz Bluj, Stowarzyszenie Kierunek Zdrowie
- Obecne regulacje prawne dotyczące rehabilitacji pacjentów hematologicznych – lek. med. Aleksandra Sędziak, Konsultant w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej
- Zmiany i wyzwania organizacyjno-systemowe w hematologii
- Wprowadzenie - prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda
Posiedzenie będzie transmitowane online - link do transmisji udostępnimy przed spotkaniem.
Notatka prasowa
Warszawa, 15.10.2024
INFORMACJA PRASOWA
26 września 2024 roku powstał Parlamentarny Zespół ds. Hematoonkologii.
W czerwcu br Stowarzyszenie Kierunek Zdrowie złożyło na ręce Posła Marcina Skonieczki list intencyjny wraz z wnioskiem o utworzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Hematoonkologii. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Posła Skonieczki oraz zrozumieniu potrzeb i wyzwań związanych z nowotworami hematoonkologicznymi Zespół ten został powołany decyzją Marszałka Sejmu na 18. Posiedzeniu Sejmu RP.
Ważne, żeby pacjenci hematologiczni czuli, że w tych trudnych chorobach nie są sami. Chcemy diagnozować niezaspokojone potrzeby pacjentów i podejmować działania systemowe w celu poprawy jakości ich życia i leczenia. W Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi, a liczba nowo rozpoznanych nowotworów krwi u dorosłych i dzieci w Polsce wynosi ok. 9 tys. rocznie. To bardzo duża grupa i chcemy mieć pewność, że opieka zdrowotna będzie kompleksowa i zgodna z najnowsza wiedza medyczną - podkreśla inicjator powołania zespołu, Poseł Marcin Skonieczka.
Jako stowarzyszenie działające od lat na rzecz pacjentów z chorobami nowotworowymi krwi doceniamy wagę powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Hematoonkologii i nową perspektywę patrzenia na potrzeby tej grupy chorych. Cieszę się, że po latach bez Zespołu dedykowanego hematologii, na nowo możemy cieszyć się możliwością komunikowania potrzeb i oczekiwań naszego środowiska - mówi Dominik Romiński, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kierunek Zdrowie. To ważne, żeby Ministerstwo Zdrowia wiedziało, że organizacje pozarządowe starają się być rzeczowym partnerem w rozpoznawaniu i opracowaniu rozwiązań systemowych, a nie wyłącznie jednostkami oceniającymi braki – dodaje Romiński.
Zadania, które Parlamentarny Zespołu ds. Hematologii postawił sobie do opracowania w najbliższym czasie to: włączenie pacjentów hematologicznych w dostęp do sanatoriów i rehabilitacji uzdrowiskowej; przygotowanie rozwiązań i standardów systemowych w sferze pre- i rehabilitacji pacjentów hematologicznych; określenie wyzwań w hematoonkologii na rok 2025. i najbliższą dekadę oraz profilaktyka nowotworów.
Szczegóły i inne pomocne informacje można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Kierunek Zdrowie w zakładce dedykowanej stronie Zespołu: https://kierunekzdrowie.org/zespol-parlamentarny-ds-hematoonkologii
Skład osobowy
- Skonieczka Marcin
- Bodnar Izabela
- Burkiewicz Elżbieta
- Chybicka Alicja
- Nowak Maja Ewa
- Szymanowska Ewa
- Tomczak Wioleta
- Wnuk Kamil
- Przedstawiciel Stowarzyszenia Kierunek Zdrowie (Dominik Romiński)