Warto przeczytać

Tutaj publikujemy wartościowe treści.

Aktualności i wydarzenia

Zapewne wielu kojarzy słowa Gabrieli Roth, że „bezruch jest chorobą, zaś ruch jest powrotem do zdrowia”, niewielu jednak łączy aktywność fizyczną z onkologią. Fakt, mówi się o tym coraz więcej. Kolejne badania ukazują korzystne właściwości ćwiczeń tak przed, jak i w trakcie oraz po chorobie.

Tymczasem, wraz z diagnozą pojawia się często swoisty paraliż. W każdym działaniu, które podejmujemy kryje się zagrożenie i niepewność. Właśnie na kanwie tego problemu i wyzwania Fundacja Active Recovery zainicjowała serię badań i programów pilotażowych, które miały na celu sprawdzenie jaka forma ćwiczeń i autorehabilitacji jest dla pacjentów hematologicznych najbezpieczniejsza i najwłaściwsza. Które ćwiczenia zmniejszą obrzęki, które uruchomią układ nerwowy, a które wzmocnią poszczególne mięśnie i stawy. Po niespełna dwóch latach trwania projektu na oddziale przeszczepowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, po wdrożeniu ćwiczeń u ponad 100 pacjentów dowiedziono skuteczności a przede wszystkim bezpieczeństwa autorehabilitacji. Pacjenci natomiast, mieli poczucie sprawczości, bo wiedzieli, a może czuli, że podejmowane przez nich, codzienne ćwiczenia mogą przyspieszyć ich powrót do zdrowia.

Realizacja projektu wpłynęła pozytywnie na hospitalizowanych. Szczególnie zwracano uwagę na fakt, że pacjenci mają mniej powikłań, nie wymagają dodatkowej rehabilitacji, są bardziej aktywni, oraz mniej „zalegają w łóżkach”. Zauważono poprawę komunikacji z pacjentami, ze względu na notowanie w dzienniczkach takich danych jak samopoczucie czy wartości ciśnienia i tętna. Pacjenci biorący udział w projekcie byli także bardziej energiczni. Zwrócono także uwagę, że pacjenci rzadziej proszą o dodatkowe leki przeciwbólowe, nie wymagają dodatkowej rehabilitacji (np. przeciwobrzękowej). Personel zauważył, iż pacjenci biorący udział w programie byli bardziej aktywni. Cytując wypowiedź jednej z pielęgniarek: „pacjenci w większości przypadków mieli stały plan dnia – posiłki i kroplówki oraz pozostałe procedury medyczne przeplatane ćwiczeniami. W zasadzie wchodząc do sali chorego zawsze coś się działo i jak to pacjenci oceniali – nie było nudy.

Treningi realizowane na oddziale są dostępne na stronie: activerecovery.pl w zakładce „dla pacjentów”. Mogą być one wykorzystywane zarówno przez pacjentów w trakcie procesu leczenia w szpitalu, jak i warunkach domowych. Na naszej grupie będziemy kontynuować rozmowy o pozytywnym wpływie ruchu w trakcie leczenia i zdrowienia. Zaprosimy was także do wspólnych ćwiczeń oraz webinarów ze specjalistami.

Zapraszamy na:
Rehabilitacja onkologiczna dla pacjentów | BEZPŁATNY webinar 27 lutego na naszej grupie wsparcia:
https://www.facebook.com/groups/2099757010284781