• zmiana kontrastu strony👁
  • zwiększenie rozmiaru czcionkiA+
  • zmniejszenie rozmiaru czcionkiA-

Nagroda przyznawana od 2007 roku honoruje tytułem „Anioła Hematologii” osoby, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju polskiej hematologii. Kapituła Nagrody wyróżnia osoby zasłużone na polu działalności naukowej oraz charytatywnej. Statuetkę „Anioła hematologii” zaprojektował znany toruński rzeźbiarz, Zbigniew Mikielewicz.
Wspólna inicjatywa Fundacji na rzecz Hematologii oraz Stowarzyszenia Kierunek Zdrowie doczekała się reaktywacji po kilkuletniej przerwie. Od 2024 roku nowa Kapituła Nagrody będzie typować kandydatów do Nagrody w ramach działań Stowarzyszenia. 

 

Dotychczasowi Laureaci:


Toruński Zespół Oddziału Hematologii

Doceniając pracę oddziału hematologii lekarze obecnie pracujący w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu zostali uhonorowani nagrodą podkreślającą ich zaangażowanie oraz oddanie pracy dla chorych i ich bliskich. Laureaci: 

Aleksandra Kostyra, Elżbieta Wyrowińska, Justyna Gajkowska-Kulik, Marcin Rymko, Tomasz Woźniak, Dominika Wiśniewska-Organek, Maria Czyżewska, Weronika Piszczek, Katarzyna Michorzewska, Jacek Januszczyk.

2012 – Dr Grażyna Poniatowska-Broniek

Grażyna Poniatowska-Broniek zajmuje się diagnostyką układu krwiotwórczego i limfoidalnego w ramach Ośrodka Regionalnego Diagnostyki Chłoniaków w Olsztynie, którego zasługi są ogromne. Ośrodek Pani Doktor bierze udział w programie rejestracji oraz kontroli jakości diagnostyki chłoniaków w Polsce stanowiącym element Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w ramach Polskiego Towarzystwa Patologów przez Grupę Roboczą ds. Hemopatologi. Pani Doktor współpracuje z naszym Oddziałem Hematologii SSM w Toruniu od 2007 roku, stawiając trafne diagnozy nawet w najtrudniejszych w rozpoznaniu przypadkach.


2011 – Jarosław Józefowicz

Prezesa TZMO Jarosława Józefowicza cechuje odwaga w podejmowaniu śmiałych, innowacyjnych decyzji, ale również wrażliwość na sprawy społeczne. Za tę wrażliwość i bezinteresowną hojność uhonorowany został tytułem Anioł Hematologii. TZMO zaangażowane było również przy organizacji turnusów rehabilitacyjnych w Pieninach dla chorych, którzy w toruńskim Oddziale Hematologii zakończyli trudy chemioterapii.
 


2010 – Profesor Andrzej Hellmann

Pan Profesor przez dwie kadencje piastował stanowisko prezesa Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, a w latach 2005-2008 był prorektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest aktywnie zaangażowany w działalność dydaktyczną. Wygłosił wiele niezwykle interesujących wykładów przede wszystkim w temacie diagnozowania i leczenia przewlekłej białaczki szpikowej. Jest autorem przeszło 200 publikacji naukowych oraz współautorem kilku opracowań książkowych.


2010 – José Carreras (nagroda Specjalna)

Światowej sławy tenor liryczny znany, prócz twórczości, z zaangażowania w pomoc osobom chorym (jak kiedyś on sam) na nowotwory układu immunologicznego. Nagrodę otrzymał podczas wizyty na Oddziale Hematologii 31 lipca 2010. Wtedy też złożył autografy na dwóch bombkach zlicytowanych tego samego roku podczas koncertu charytatywnego.


2009 – Profesor Olga Haus

Wyrazem ogromnego zaangażowania Pani Profesor w genetykę nowotworów szpiku było utworzenie Sekcji Cytogenetyki Hematoonkologicznej przy Polskim Towarzystwie Genetyki Człowieka. Dzięki tej inicjatywie osoby zajmujące się diagnostyką cytogenetyczną w hematologii mogą dzielić się swoim doświadczeniem i zdobywać nowe informacje z tej dziedziny. Do udziału w spotkaniach genetyków – diagnostów zapraszani są również klinicyści, dzięki czemu uczą się oni nowoczesnego diagnozowania na poziomie genetycznym. Jest przedstawicielem Polski w Europejskim Stowarzyszeniu Cytogenetyków.


2008 – Państwo Mariola i A. Kazimierz Plewa

Państwo Mariola i Kazimierz Plewa to znani toruńscy przedsiębiorcy. Bardzo aktywnie włączyli się w pomoc dla chorych nowo powstałego w roku 2001 Oddziału Hematologii w Toruniu. Zaoferowali swoją piękną willę „Pod Trzema Koronami” w Sromowcach niżnych w Pieninach do dyspozycji chorych, którzy ukończyli traumatyczną chemioterapię. Tam, pod okiem psychologa, lekarza oraz pielęgniarki, dochodzą do pełni sił fizycznych i psychicznych.  Hojność Państwa Marioli i Kazimierza Plewa nie ogranicza się jedynie do udostępniania własnej willi, ale przejawia się także w aktywnym uczestnictwie w koncertach i aukcjach charytatywnych.


2007 – Doktor Mirosław Majewski

Stworzona przez niego pracownia, jako pierwsza w kraju, wykonywała kompleksowe badania molekularne pozwalające na diagnostykę, ustalanie czynników prognostycznych i monitorowanie wyników leczenia białaczek i chłoniaków. Wykształcił również wielu diagnostów z innych ośrodków hematologicznych w dziedzinie badań genetycznych na poziomie molekularnym.